2022 World Darts Championship: Historia Alexandra Palace

Wyświetlenia:332

W dniach 15.12.2021-03.01.2022 odbędą się Mistrzostwa Świata w darcie organizowane przez Professional Darts Corporation. 96 zawodników zjedzie do londyńskiej Alexandra Palace, potocznie nazywanej Ally Pally. I to właśnie na tym miejscu skupimy się w tym artykule.

Ally Pally

Alexandra Palace to budynek, a właściwie pałac leżący w bliskich okolicach Londynu. Znajduje się na terenie kompleksu Alexandra Park. Został wzniesiony w 1873 roku (ukończenie) przez Lucas Brothers. Projektantami byli: Owen Jones, Jonh Johnson i Alfred Meeson. Do jego budowy wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórki Wystawy Światowej, która obyła się w 1851 roku. Początkowo nazywany był Great Northern Palace, jednak ostatecznie zadecydowano o innej nazwie – Alexandra Palace, nadanej na cześć Księżnej Walii.

Jeszcze przed budową samego obiektu utworzono wcześniej wspomniany park, a także przystąpiono do realizacji linii kolejowej, która połączyła pałac ze stacją Highgate. Łączny obszar kompleksu wyniósł 3 hektary. Wielkie otwarcie nastąpiło 24 maja 1873 roku, a nowe miejsce cieszyło się ogromną popularnością – chociażby z uwagi na tor wyścigów konnych.

Pożar

Zaledwie 16 dni później w centralnym pomieszczeniu wybuchł wielki pożar. Zginęło trzech pracowników. Ogień doszczętnie zniszczył cały pałac – przetrwały tylko jego zewnętrzne ściany. Wewnątrz znajdowała się obszerna kolekcja wartościowych, historycznych przedmiotów, która także została całkowicie strawiona przez żywioł.

Pożar w 1873 roku / Illustrated London News

Pomimo tak ogromnej katastrofy, władze momentalnie podjęły decyzję o odbudowie. Ponowne otwarcie nastąpiło już 2 lata później, a „nowa’ Alexandra Palace stała się jeszcze większa. Przy pracach duży nacisk został położony na bezpieczeństwo pożarowe.

Kultura, sztuka, sport

Kompleks od samego początku istnienia miał ogromne znaczenie dla kultury i sztuki. Na jego terenie działalność prowadziły muzea i odbywały się tam różnego rodzaju wystawy. Teatr posiadał najnowocześniejszą technologie, a otaczający park wyposażony był w oświetlenie elektryczne.

Alexandra Park była ówcześnie również areną zmagań sportowych, między innymi boksu, popularnego cricketu czy piłki nożnej.

I wojna światowa

Podczas I wojny światowej Ally Pally była całkowicie zamknięta i najpierw zaadaptowana na obóz dla uciekinierów, a następnie wykorzystywana jako miejsce internowania cywili. Tylko w Great Hall pomieszczono tysiąc osób,  a w całym obiekcie przetrzymywano około 3,000 osób. Ponowne otwarcie i przywrócenie do normalnego działania nastąpiło dopiero w 1922 roku.

Narodziny telewizji

W 1935 roku część budynku została udostępniona firmie BBC na potrzeby jej nowego projektu: telewizji. Stworzono antenę do nadawania, powstało także studio nagraniowe. Pierwsza na świecie publiczna transmisja wystartowała rok później. Do dnia dzisiejszego na jednej ze ścian pałacu zobaczyć możemy tablice z napisem „Pierwsza regularna i ogólnoświatowa transmisja telewizyjna została zainaugurowana tutaj”.

II wojna światowa

W trakcie trwania II wojny światowej funkcjonowanie Alexandra Palace ponownie zostało zawieszone. Działalność wstrzymała także stacja BBC. Nie oznacza to jednak, że obiekt nie miał swojego udziału w działaniach wojennych. Antena telewizyjna służyła do zakłócania sygnału Luftwaffe podczas nalotów, a budynki jako schronienie dla uciekinierów i żołnierzy z Dunkierki. W 1944 roku w północną część budynku uderzyła bomba, niszcząc The Great Hall – największą sale pałacu.

Drugi pożar 

W 1980 roku wybuchł kolejny w historii pożar. Wielka Sala ponownie została zniszczona. Ogień strawił także pomieszczenia restauracyjne, lodowisko oraz Grand Willis Organ – organy zbudowane przez Henry Willis & Sons. Cudem przetrwał Teatr Wiktoriański, a także studio nagraniowe. Telewizja BBC zaprzestała jednak nadawania z tego miejsca rok później.

Natychmiastowo przystąpiono do rekonstrukcji, która trwała do 1988 roku. The Great Hall została powiększona, dobudowano The West Hall a także wprowadzono szereg poprawek i mniejszych zmian.

 

E Gammie / Alexandra Palace / CC BY-SA 2.0

 

Ostatnie lata

Obecnie w Alexandra Palace regularnie odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Obiekt ten jest gospodarzem wielu imprez sportowych, takich jak snookerowy turniej Masters, czy – od 2008 roku – Mistrzostw Świata PDC w darcie. 

 

W 2016 roku przystąpiono do renowacji Ally Pally, kładąc szczególny nacisk na odnowienie historycznych części pałacu, które były bardzo zaniedbane. Projekt sfinansowała organizacja Herritage Lottery Fund.

Ciekawostki

  • Alexandra Park od początku istnienia była znana z niecodziennych i ryzykownych rozrywek, takich jak skoki z balonu
  • Koszt budowy wyniósł 417,000 ówczesnych funtów. Dziś było by to ponad 40 milionów funtów
  • Etap 13 serii brytyjskiego X-Factor został nakręcony na terenie kompleksu
  • W Ally Pally wystąpiły takie zespoły jak Panic at the Disco, Twenty One Pilots czy Slipknot
  • Mistrzostwa Świata PDC nie są pierwszą darterską imprezą w tym miejscu – w latach 1963-1977 odbywał się tu turniej News of the World Darts Championship
  • The Great Hall mieści obecnie ponad 10,000 ludzi
  • W 2019 roku Fallon Sherrock po świetnym występie na MŚ zyskała przydomek „Queen of the Palace”

 

Czytaj także:

2022 World Darts Championship: Wiadomo kiedy zagra Ratajski!

Historia Mistrzostw Świata i rozłam w darcie