2022 World Darts Championship: Zapowiedź

Wyświetlenia:1292

Przed nami Mistrzostwa Świata w darcie! Na dzień przed startem 2022 World Darts Championship przedstawiamy kompendium wiedzy, w którym zebraliśmy wszystkie potrzebne informacje o turnieju. Przygotujcie się na 3 tygodnie darterskich emocji!

Wielkie odliczanie dobiega końca! Już za chwilę wystartują tegoroczne Mistrzostwa Świata w darcie federacji PDC. 96 zawodników z całego globu stanie do rywalizacji o puchar Sida Waddell’a i tytuł Mistrza Świata. Pod tarczą zobaczymy między innymi Krzysztofa Ratajskiego. Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Lista zawodników, terminarz, transmisje, format poszczególnych rund – to wszystko znajdziesz w tym artykule!

Foto: Sven Mandel

2022 PDC World Darts Championship

Data: 15.12.2021-03.01.2022

Miejsce: Alexandra Palace, Londyn

Liczba uczestników: 96

Pula nagród: £2,500,000, zwycięzca £500,000

Obrońca tytułu: Gerwyn Price

Lista zawodników

Charles Losper wycofał się z zawodów i został zastąpiony przez Mike De Decker’a. W związku z zakażeniem koronawirusem z rywalizacji zrezygnować musiał także Juan Francisco Rodriguez, którego zastąpi Gordon Mathers.

Kolejnym zawodnikiem, którego nie zobaczymy w Londynie jest Lihao Wen – darter nie otrzymał wizy. W rezultacie zostanie zastąpiony przez Petera Hudson’a.

Rozkład jazdy

Turniej rozpocznie się w środę 15 grudnia. Tego dnia czeka nas tylko jedna sesja wieczorna. Oficjalne otwarcie zawodów nastąpi o godzinie 20, a chwilę później na scenie zobaczymy Ritchiego Edhouse’a oraz Petera Hudson’a.

Poniższa grafika prezentuje plan na poszczególne dni turnieju. Nie uwzględnia ona jednak drobnych zmian, które PDC musiało wprowadzić w związku z wycofaniem się trzech zawodników.

Krzysztof Ratajski rozpocznie rywalizację od drugiej rundy. Po raz pierwszy w akcji zobaczymy go w piątek – podczas sesji porannej/popołudniowej. Jego rywalem będzie zwycięzca pary Lennon/Razma.

Format

Wszystkie mecze turnieju rozgrywane są w formacie setowym. Pierwsza i druga runda: best of 5, trzecia oraz czwarta: best of 7. Ćwierćfinały to już 9 setów, półfinały 10, a spotkanie finałowe rozplanowane jest na 11 setów.

Od samego początku obowiązuje zasada „knockout” – przegrany żegna się z dalszą rywalizacją.

Faworyci

Bezsprzecznie jednym z największych faworytów do zwycięstwa jest broniący tytułu Gerwyn Price. W gronie kandydatów do triumfu wymienia się także Jonnego Clayton’a, Michaela van Gerwen’a czy Petera Wright’a.

Gdzie oglądać?

Wszystkie spotkania transmitować będzie Telewizja Polska za pośrednictwem swojej strony internetowej i aplikacji. Część spotkań prawdopodobnie będzie można oglądać także w telewizji na kanale TVP Sport.

Posiadacze subskrypcji PDC.TV mogą śledzić wydarzenia z Londynu na stronach federacji Professional Darts Corporation.

Wśród międzynarodowych nadawców znajdują się między innymi: Sky Sports, DAZN, Sport1 czy RTL7.

Czytaj także:

2022 World Darts Championship: Transmisje w TVP Sport!

2022 World Darts Championship: Historia Alexandra Palace