Historia Mistrzostw Świata i rozłam w darcie

Wyświetlenia:527

Do tegorocznego turnieju organizowanego przez PDC pozostały już tylko dni. Dziś przybliżymy Wam historię tych zawodów. Cofniemy się do odległych czasów, kiedy Professional Darts Corporation nie istniało, a jedynym organizatorem MŚ było British Darts Organisation.

(Artykuł nie wyczerpuje tematu, ma jedynie na celu przybliżenie historii MŚ czytelnikowi)

Z pewnością dla wielu z Was ten nagłówek jest dość enigmatyczny. BDO, PDC? Jedyny organizator? To w końcu ile tych Mistrzostw Świata jest!? Zacznijmy więc po kolei…

British Darts Organisation

BDO to nieistniejąca już federacja założona przez Olivera Croft’a, zajmująca się organizacją wielu darterskich turniejów. Przez wiele lat była najważniejszym organem w tym sporcie, skupiając wokół siebie światową czołówkę (John Lowe, Eric Bristow, Phil Taylor czy Raymond van Barneveld).

Dartsman0003, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jednym z turniejów który organizowała były właśnie Mistrzostwa Świata. Po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1978r, konsekwentnie odbywały się aż do ostatnich zawodów w 2020 roku. W 1986 roku decyzją organizatorów MŚ przeniesione zostały do Lakeside Country Club i to właśnie z tym miejscem kojarzone są najbardziej. Przez wielu kibiców miejsce to do dzisiaj nazywane jest „domem darta”.

Rozłam i narodziny PDC

Kiedy na przełomie lat ’80 i ’90 popularność darta w telewizji mocno spadła, topowi zawodnicy zaczęli obwiniać zarząd BDO o zaistniałą sytuację. Narastające napięcie sprawiło, że 16 zawodników (w tym każdy Mistrz Świata) zdecydowało o odejściu z federacji i uformowaniu własnej organizacji, początkowo nazwanej WDC. Ostatecznie, po wielu kłótniach i bataliach prawnych WDC zmieniło nazwę na Professional Darts Corporation i stało się całkowicie niezależną organizacją.

Dwa turnieje tej samej rangi

W 1994 roku po raz pierwszy w historii odbyły się Mistrzostwa Świata w Darcie zorganizowane przez nowo powstałą PDC. Nie oznacza to jednak, że BDO przestało organizować swój turniej. Kibice co roku mogli więc oglądać dwa niezależne turnieje o zbliżonej nazwie. Zawodnicy jednak musieli wybrać – udział w turnieju jednej federacji w zasadzie na zawsze dyskwalifikował z uczestnictwa w zawodach „konkurencji”.

Tytuł Mistrza Świata, bez względu na federacje, traktowany był przez większość na równi. Jednak z biegiem lat to zawody organizowane przez PDC stawały się coraz popularniejsze wśród darterów, a różnica w poziomie gry widoczna była coraz bardziej. Dość szybko przełożyło się to na zainteresowanie kibiców i sponsorów.

Ostatni turniej BDO

W 2020 roku po raz ostatni odbyły się MŚ zorganizowane przez British Darts Organisation – zwyciężył Wayne Warren. Turniej miał miejsce w O2 Arena, a sam ten fakt dla wielu był ostatecznym dowodem na upadek BDO. Problemy finansowe i niepewna przyszłość sprawiły, że wielu zawodników zrezygnowało z udziału i zadeklarowało chęć stałego „przejścia” do PDC.

Po rocznej przerwie, World Darts Federation (istniejąca od 1974 roku) wzięła w swoje ręce organizacje turnieju. Dart powróci do Lakeside już w styczniu 2022.

Wcześniej oczywiście czekają nas Mistrzostwa organizowane przez PDC.

Czytaj także:

2022 World Darts Championship: Odliczanie!

2022 World Darts Championship: Lista zawodników, pary, drabinka